Κυριακή 25 Μαΐου 2014

Νίκησε 4-1 στην παράταση την Ατλέτικο Βασίλισσα της Ευρώπης για 10η φορά στην ιστορία της η Ρεάλ

Βασίλισσα της Ευρώπης για 10η φορά στην ιστορία της η Ρεάλ

Aθήνα
Η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε τον πολυπόθητο 10ο τίτλο της στο Champions League, νικώντας 4-1 στην παράταση την Ατλέτικο στον τελικό που διεξήχθη στο «Ντα Λουζ» της Λισσαβόνας. Ο Σέρχιο Ράμος σκόραρε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του κανονικού αγώνα και λύτρωσε τους «μερένγκες», που είχαν βρεθεί να χάνουν από γκολ του Γκοντίν στο 36'. Ο Γκάρεθ Μπέιλ έκανε... απόσβεση των 100 εκατ. ευρώ της μεταγραφής του πετυχαίνοντας το 2-1 στο 110', για να ακολουθήσουν τα γκολ του Μαρσέλο στο 118' και του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 120' με πέναλτι που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

2 Κύπελλα: Πόρτο, Μπενφίκα, Γιουβέντους, Νότιγχαμ
1 Κύπελλο: Αστον Βίλα, Ντόρτμουντ, Σέλτικ, Ερυθρός Αστέρας, Φέγενορντ, Αμβούργο, Μαρσέιγ, Αϊντχόβεν, Τσέλσι, Στεάουα Βουκουρεστίου