Ο άνθρωπος της ήττας...

Οχι μόνο δεν έστησε σωστά το παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια φάνηκε ανίκανος να το διαχειριστεί.
Αμέσως μετά το πρώτο γκολ φάβα που δέχτηκε η Εθνική και...
βλέποντας οτι οι επιλογές του, Σαλπιγγίδης και Γκέκας, ήταν ανύπαρκτοι, θα έπρεπε να αλλάξει πλάνα.
Χρειάστηκε να φτάσουμε στο πρώτο δεκάλεπτο του Β' ημιχρόνου (όπου ο Γκέκας έχασε γκολ μπροστά σε άδεια εστία), για να το καταλάβει. Εβαλε τον Φετφατζίδη , που αμέσως έδειξε πως είναι επικίνδυνος στην δεξιά πλευρά και τον αχρήστευσε βάζοντας τον στο κέντρο, στη θέση ενός κλασικού "10" και πίσω από το Μήτρογλου.
Λίγο αργότερα έβγαλε εναν ίσως από τους καλύτερους παίχτες του αγώνα, τον Κονέ, για να βάλει στο γήπεδο, τον Καραγκούνη,  ενα κουρασμένο άλογο - και ενώ στο γήπεδο , σερνόταν ενα ακόμη, ο Κατσουράνης.
Η Κολομβία κατάφερε  ενα σχεδόν ταπεινωτικό για μας, 3-0, που στηριζόταν σε μια στιγμή ατυχίας του Μανωλά και μια στραβοκλωτσιά του Σαμαρά (που μαζί με τον Χολέμπας, όταν παίρναν την μπάλα, δεν ξέραν τι να την κάνουν).
Για το τρίτο γκολ δεν το συζητάμε. Το πέτυχαν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν το ματς είχε κριθεί και η ελληνική ομαδα είχε ηδη καταρρεύσει...