Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

Μείωσε από το -26, αλλά... 65-73 Ήττα από τη Σλοβενία και πλέον ψάχνει ένα θαύμα η Εθνική...

Ήττα από τη Σλοβενία και πλέον ψάχνει ένα θαύμα η Εθνική...
  (Φωτογραφία:  Intime )

Λιουμπλιάνα, Σλοβενία
Η Εθνική έπειτα από τρία αυτοκαταστροφικά δεκάλεπτα, όπου βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 26 (36-62)  πόντους από τη διοργανώτρια του Ευρωμπάσκετ, Σλοβενία, κατάφερε τη μεγάλη επιστροφή στο παιχνίδι και μείωσε μέχρι και τους 6 (62-68) σχεδόν δύο λεπτά πριν από το φινάλε, αλλά στο τέλος δεν απέφυγε την ήττα με 73-65. Τα λάθη στις κρίσιμες επιθέσεις δεν επέτρεψαν την ολική επαναφορά και ανατροπή.

Δείτε το μεγάλο αφιέρωμα του in.gr για το Ευρωμπάσκετ 2013.

Με 1 νίκη - 3 ήττες πλέον, οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι χρειάζονται νίκη επί της Κροατίας που έχει ήδη προκριθεί, την ερχόμενη Δευτέρα (16/9, 15:30) και ήττα της Ισπανίας από την Ιταλία, αλλά και νίκη των Σλοβένων επί των Φινλανδών. Με 3 νίκες - 1 ήττα, οι Σλοβένοι εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής, καθώς δεν μπορούσε να σταματήσει τους αδερφούς Ντράγκιτς, δεν έβρισκε λύσεις στην πολύ καλή άμυνα των Σλοβένων, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -9 (6-15), στο 6'. Η γαλανόλευκη συνέχισε να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, να χάνει την μάχη των ριμπάουντ, με τους οικοδεσπότες να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (26-13).

Στην δεύτερη περίοδο, ο Μπλάζιτς με σουτ τριών πόντων σημείωσε το 13-29, με τον Ζόραν Ντράγκιτς να πετυχαίνει το 22-34. Ο Γκόραν Ντράγκιτς έκανε το 22-37 στο 16ο λεπτό για να κάνει ο ίδιος παίκτης το 39-22. Ο Νίκος Ζήσης μείωσε σε 24-39 και ο Πρίντεζης πέτυχε το 26-39. Ο Γιοκσίμοβιτς έκανε το 41-26, με τους Σλοβένους να έχουν 13 πόντους από αιφνιδιασμό. Τελικά το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 43-27 για τους Σλοβένους, έπειτα από καλάθι του Ζόραν Ντράγκιτς.

Η εικόνα της ελληνικής ομάδας δεν παρουσίασε βελτίωση στο τρίτο δεκάλεπτο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε πολύ κακή λειτουργία σε άμυνα και επίθεση, με τους Σλοβένους να το εκμεταλλεύονται. Με τους Μπλάζιτς, Γκ. Ντράγκιτς, Γιοκσίμοβιτς και Νάχμπαρ, οι διοργανωτές έκαναν επιμέρους σκορ 17-7 και εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στο +26 (60-34), στο 26'.

Σε εκείνο το σημείο, η Ελλάδα... ξύπνησε, βελτίωσε αισθητά την απόδοση της σε άμυνα και επίθεση και με τους Σλούκα, Σπανούλη, Μπράμο και Μπουρούση, έκανε επιμέρους σκορ 12-2 και πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με -16 (46-62).

Η ελληνική πίεση συνεχίστηκε κρατώντας στους δύο πόντους τους Σλοβένους για τεσσερισήμισι λεπτά και με τον Σπανούλη πρώτο «βιολί» η Εθνική κατάφερε να μειώσει στους εννιά (55-64) δείχνοντας πως μπορεί να γυρίσει το ματς. Και η αντεπίθεση συνεχίστηκε με την Ελλάδα να πλησιάζει στους έξι (62-68) όμως το λέι απ του Ντράγκιτς με 42’’ να απομένουν (62-70) και τα άστοχα τρίποντα από Σπανούλη, Περπέρογλου και Ζήση που ακολούθησαν δεν βοήθησαν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ροκανίσει κι άλλο τη διαφορά και να «κλέψει» το ματς από τους Σλοβένους. Έτσι οι οικοδεσπότες του Ευρωμπάσκετ έφτασαν στο 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 27-43, 46-62, 65-73.
Ελλάδα (Τρινκέρι - 31/38β., 11/35διπ., 4/18τρ., 39ριμπ., 6ασ., 11λ., 4κλ., 6κ.): Σλούκας 6, Μπουρούσης 6, Ζήσης 13(1), Σπανούλης 21(2), Περπέρογλου 1, Φώτσης 5, Παπανικολάου 3, Καββαδάς, Καϊμακόγλου 3, Μπράμος 5, Πρίντεζης 2.

Σλοβενία (Μάλκοβιτς - 21/29β., 14/43διπ., 8/22τρ., 47ριμπ., 11ασ., 11λ., 8κλ., 4κ.): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 10(1), Μπάλαζιτς, Γιοκσίμοβιτς 5(1), Μούριτς 7(1), Νάχμπαρ 5(1), Γκ. Ντράγκιτς 28(3), Ζ. Ντράγκιτς 11(1), Λόρμπεκ 2, Βίντμαρ 2, Μπέγκιτς 3.