Γαλατάσαραϊ - Ολυμπιακός 67-78 «Πάτησε» την «Γαλατά» μέσα στη δική του... Πόλη

«Πάτησε» την «Γαλατά» μέσα στη δική του... Πόλη
  (Φωτογραφία:  Intime )

Aθήνα
Νικηφόρο πέρασμα πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός από την Κωνσταντινούπολη, εκεί όπου το 2012 σήκωσε την κούπα της Ευρωλίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» άντεξαν στην αντεπίθεση της Γαλατάσαραϊ και έφτασαν στη νίκη με 78-67 στο «Αμπντί Ιπεκτσί», πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης. Παράλληλα, οι πρωταθλητές Ευρώπης υποχρέωσαν τους Τούρκους στην πρώτη φετινή ήττα τους στον όμιλο.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους (12 στο α' δεκ.), ενώ άξιος συμπαράστατης του ήταν ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος σημείωσε του 7 από τους 15 πόντους του στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, και ο αλάνθαστος Μπρεντ Πέτγουεϊ με 11 πόντους (1/1διπ., 2.2τριπ., 3/3β.). Από τους Τούρκους, που επέστρεψαν από το -16 του πρώτου ημιχρόνου (20-36 στο 17'), ξεχώρισε ο θηριώδης σέντερ, Νέιτ Τζαβάι με 22 πόντους.

Ένας καταιγιστικός Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Γαλατάσαραϊ των 0/6 τριπόντων στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι συγκεντρωμένοι «ερυθρόλευκοι» (0 λάθη) κατάφεραν με εξαιρετική άμυνα, που περιόρισε τους αντιπάλους σε 7 πόντους για περίπου 8 λεπτά, σωστή κυκλοφορία της μπάλας και έναν αφηνιασμένο Σπανούλη (12π. στο α' δεκ.) να τρέξουν από το εις βάρος τους 7-4 το εντυπωσιακό σερί 15-0 και στο 8' βρέθηκαν στο +12 (7-19).

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν τυχεροί από την ευστοχία του Έρτσεγκ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (4/4) και μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο -11 (11-22). Στα αξιοσημείωτα του πρώτου δεκαλέπτου η επιλογή του Γιώργου Μπαρτζώκα να ξεκινήσει βασικό τον Αγραβάνη, με τον νεαρό πάουερ φόργουορντ να μετρά σε 6 λεπτά συμμετοχής 2 πόντους, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ και να δικαιώνει τον προπονητή του για την επιλογή του στη γραμμή ψηλών.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός με τους Πέτγουεϊ (2/2 τρίποντα) και Σλούκα (1) να εκτελούν από τα 6.75 εκτόξευσε ακόμη και στους +16 της διαφορά (20-36 στο 17'). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έριξαν την απόδοση τους, είδαν τον Σίμονς να εκνευρίζεται (1 τεχνική ποινή) και να συμπληρώνει γρήγορα τα 4 φάουλ και με τους Τούρκους να σκοράρουν μόνο από φάουλ (24 βολές έναντι μόλις 6 του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο) η διαφορά έπεσε στο -12 (30-42).

Η αντεπίθεση της Γαλατάσαραϊ συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Οι Τούρκοι βρήκαν λύσεις από τα 6.75 από Κοκσάλ (1) και Αρόγιο (2) μετά από 12 προσπάθειες, αλλά πρώτα το τρίποντο ψυχολογίας του Λοτζέσκι στο 23' (36-45) και οι 5 διαδοχικοί πόντοι του Πέτγουεϊ (τρεις βολές από φάουλ και φόλοου κάρφωμα μετά από άστοχο σουτ του Σπανούλη) κράτησαν τον Ολυμπιακό σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το 27' (47-56). Από εκείνο το σημείο οι Τούρκοι έτρεξαν σερί 10-0, μετά και από τεχνική ποινή στον Μπαρτζώκα για διαμαρτυρία, και ο Αρόγιο έδωσε 1,5 λεπτό πριν τη λήξη το προβάδισμα με 57-56. Ωστόσο, Σπανούλης (2/2) και Μάντζαρης (1/2) φρόντισαν να βάλουν τον Ολυμπιακό στην τελευταία περίοδο στο +2 (57-59).

Ο Τζαβάι κυριάρχησε στην αντίπαλη ρακέτα στις αρχές της 4ης περιόδου και με προσωπικό σερί μείωσε σε 63-64 στο 34'. Ωστόσο, ο θηριώδης σέντερ αναχαιτίστηκε από Πρίντεζη και Ντάνστον, με τον Έλληνα φόργουορντ και τον Ματ Λοτζέσκι να εκτελούν από τα 6.75 και να «καθαρίζουν» τον αγώνα (65-72 στο 37'). Ο Αμερικανός με βελγικό διαβατήριο συνέχισε να εκτελεί και με άξιο συμπαραστάτη τον Ντάνσον ο Ολυμπιακός πήρε μία σπουδαία νίκη με 78-67.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-42, 57-59, 67-78

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάρτιν (Ισπανία), Λοτερμόσερ (Γερμανία), Μάριτσιτς (Σερβία)

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Εργκίν Αταμάν): Έρτσεγκ 7, Γκόρντον 5, Κοκσάλ 5 (1), Μαρκοϊσβίλι 7, Τζαβάι 22, Αλντεμίρ, Μάτσβαν, Αρόγιο 10 (2), Γκιουλέρ, Αρσλάν, Ντάντλεϊ 10, Ντόμερκαντ 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 11 (2), Λο 2, Ντάνστον 9, Σπανούλης 18 (2), Περπέρογλου 5 (1), Σλούκας 5 (1), Σίμονς 5, Πρίντεζης 5 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 1, Λοτζέσκι 15 (2).