Κυριακή 13 Μαρτίου 2011

Δύο μετάλλια στο Κότμπους

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Λευτέρης Κοσμίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο έδαφος στο παγκόσμιο κύπελλο του Κότμπους. Αργυρό το πρώτο μετάλλιο στην καριέρα του Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους.

Από το παγκόσμιο κύπελλο του Κότμπους ξεκίνησε ο Λευτέρης Κοσμίδης τη συλλογή μεταλλίων! Ο παγκόσμιος πρωταθλητής στο έδαφος κατέλαβε την πρώτη θέση στο δυνατό γερμανικό μίτινγκ.

Είναι το πρώτο μετάλλιο που κερδίζει ο αθλητής του Γιώργου Αγγέλου στο Κότμπους, αφού το 2007 και το 2009 ήταν τέταρτος και πάλι στο έδαφος.

Ο 20χρονος γυμναστής περιόρισε στο ελάχιστο τα λάθη, πήρε υψηλή βαθμολογία και δεν επέτρεψε στους αθλητές που ακολουθούσαν να τον ξεπεράσουν.

Το αργυρό μετάλλιο μοιράστηκαν ο Κροάτης Τόμισλαβ Μάρκοβιτς και ο Ισραηλινός Αλεξάντερ Σατίλοφ, δύο εκ των βασικότερων αντιπάλων του Κοσμίδη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου τον προσεχή Απρίλιο.

Όπου Λευτέρης και μετάλλιο

Ο Λευτέρης Πετρούνιας δεν συμμετείχε μόνο στον τελικό των κρίκων, ανέβηκε και στο βάθρο με ένα δυνατό πρόγραμμα.

Κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με 15,450β. και μοιράστηκε τη δεύτερη θέση με τον πρώην πρωταθλητή Ευρώπης, τον Ολλανδό Γιούρι Φαν Γκέλντερ. Νικητής αναδείχθηκε ο Κινέζος Ξουάν Λούο με 15,675 βαθμούς.

Η... αγέραστη Οξάνα Σουσοβιτίνα, 35 Μαΐων παρακαλώ, πήρε την πρώτη θέση στο άλμα. Με συνολική βαθμολογία 14,312 βαθμούς η πολιτογραφημένη Γερμανίδα νίκησε την Ελβετίδα Τζούλια Στέινγκρούμπερ (14,250) και την πρωτοεμφανιζόμενη Γερμανίδα Ναντίν Γιαρός (13,587β.).

Η ομάδα της Κίνας κατέκτησε εκτός από εκείνο του Λούο στους κρίκους, ακόμα δύο χρυσά μετάλλια: Στον πλάγιο ίππο με τον Χονγκτάο Ζανγκ (16,100β.) και στους ασύμμετρους ζυγούς με τη Γινάν Τσάο (14,775).